Northern Star Scouting - Order of the Arrow Conclaves 2017

Event Registration pt 1
How to start a new registration.

Order of the Arrow Conclaves 2017

Event Details

Ordeal Candidates:  Congratulations on your election to the Order of the Arrow! This is your personal invitation to attend your first Order of the Arrow Chapter Conclave. 

Ordeal Members going for Brotherhood:  This is your invitation to attend your Induction Conclave and become a Brotherhood member in the Order of the Arrow. As an Ordeal Member you were asked to serve your Unit and after 10 months tenure to return to seal your membership in the Order by becoming Brotherhood.

Ordeal Member (<10 Months) Not Eligible For Brotherhood: This is your invitation to attend your Induction Conclave as an Ordeal Member that has not served your unit for a 10 month period.  Please join us for fellowship and service to the camp.

Brotherhood and Vigil Members:  This is your invitation to attend your Order of the Arrow Chapter Conclave. As a Brotherhood or Vigil member you were asked to serve your Unit and the Order as a member. Come and rejuvenate your membership in cheerful service.

To complete your registration you will need your LodgeMaster OA ID# from your registration letter.  All Induction Conclave fees include $15.00 dues for 2018.

 

If paying your DUES ONLY CLICK LINK BELOW

https://scoutingevent.com/250-oadues2018

 


 

 

Contact
Brett Schneider
Lake Minnetonka Conclave Adviser
brett.schneider@mchsi.com
952-442-5430
Gene Kimball
Volunteer
troop509@gmail.com
Randy Barranger
Dan Patch OA Chapter Adviser
rbarranger7241@msn.com
612-799-6404
Michael Westfall
Great Rivers District Chair
mlwestfall@comcast.net
651-336-6399
Jennifer Nutter
Registrar
jnutter@northernstar.org
612-261-2323
Kay Stewart
Chief Black Dog Adviser
shadow14805@frontiernet.net
651-335-8342
Jason Bresnahan
Crow River OA Conclave Adviser
jasonpbresnahan@yahoo.com
612-597-3124
Richard Kern
Eagle River OA Conclave Adviser
rkern@lakeland.ws
715-296-8246
Mark Johnston
Kaposia OA Conclave Adviser
lgfireman@yahoo.com
651-214-0591
Layne Lodwell
Many Waters OA Adviser
mwc.communications.oa@gmail.com
651-429-9871
William Peterson
Minnehaha Falls OA Adviser
pete2442@umn.edu
612-803-6198
Don Richard
Mustang OA Conclave Adviser
drichard@barr.com
612-719-0597
Byron Kieser
North Star OA Conclave Adviser
byronkieser@yahoo.com
651-675-6708
Matthew Schafer
Northern Lights OA Conclave Adviser
mrschafer534@yahoo.com
612-235-3925
Karen Rafter
Northwest OA Conclave Adviser
rafter626@hotmail.com
651-638-9962
Greg Nonweiler
Southern Skies OA Conclave Adviser
scouts1@charter.net
612-247-3993
John Owens
Southern Skies OA Adviser (old RH)
jgowens@hickorytech.net
507-331-1028
Bill Lindquist
Trailblazer OA Conclave Adviser
williamandmary@tds.net
320-599-4235
Paul Bartyzal
OA Membership Adviser
paul@bartyzal.net
651-483-6630
Hulings Center
6202 Bloomington Rd
Fort Snelling, Minnesota 55111
Phone: 612-261-2300
When & Where
Prairie Lakes (PSR - Lower Level)
Phillippo Scout Reservation
Friday 05-19-2017 6:00 PM to
Sunday 05-21-2017 11:30 AM Past
More Information

Minnehaha Falls (Metro Lakes) - Camp Ajawah
Camp Ajawah
Friday 05-19-2017 7:00 PM to
Sunday 05-21-2017 8:30 PM Past
More Information

Trailblazer (Stearns Scout Camp)
Stearns Scout Camp
Friday 06-09-2017 6:30 PM to
Sunday 06-11-2017 11:00 AM Past
More Information

Eagle River (FCA - Upper Level) Swanson
Fred C. Andersen Scout Camp
Friday 09-08-2017 5:00 PM to
Sunday 09-10-2017 7:30 PM Past
More Information

Northern Lights (Rum River - Colbert Lodge)
Rum River Scout Camp
Friday 09-15-2017 5:30 PM to
Sunday 09-17-2017 11:30 AM Past
More Information

Northwest (FCA - Lower Level)
Fred C. Andersen Scout Camp
Friday 09-15-2017 5:30 PM to
Sunday 09-17-2017 11:30 AM Past
More Information

Mustang (Stearns Scout Camp)
Stearns Scout Camp
Friday 09-15-2017 6:00 PM to
Sunday 09-17-2017 7:30 PM Past
More Information

Chief Black Dog (PSR - Gwin Center)
Phillippo Scout Reservation
Friday 09-15-2017 6:30 PM to
Sunday 09-17-2017 11:30 AM Past
More Information

Great Rivers (FCA - Upper Level-Swanson Lodge)
Fred C. Andersen Scout Camp
Friday 09-22-2017 5:30 PM to
Sunday 09-24-2017 10:30 AM Past
More Information

Kaposia (Kiwanis Scout Camp)
Kiwanis Scout Camp
Friday 09-22-2017 5:30 PM to
Saturday 09-23-2017 10:30 PM Past
More Information

Dan Patch (PSR - Gwin Field)
Phillippo Scout Reservation
Friday 09-22-2017 6:00 PM to
Sunday 09-24-2017 8:00 PM Past
More Information

Many Waters (Camp Ajawah)
Camp Ajawah
Friday 09-22-2017 6:00 PM to
Sunday 09-24-2017 11:30 AM Past
More Information

North Star (FCA - Peterson I and II)
Fred C. Andersen Scout Camp
Friday 09-22-2017 6:00 PM to
Sunday 09-24-2017 8:00 PM Past
More Information

Minnehaha Falls (Metro Lakes) SSC - (Heritage & Gagner)
Stearns Scout Camp
Friday 09-29-2017 7:00 PM to
Sunday 10-01-2017 11:30 AM Past
More Information

Paul E Wethern (3 Rivers)- Camp Ajawah
Camp Ajawah
Friday 09-29-2017 7:30 PM to
Sunday 10-01-2017 12:00 PM Past
More Information

Lake Minnetonka (Stearns Camp (Tonkawa Lodge)
Stearns Scout Camp
Friday 10-06-2017 6:00 PM to
Sunday 10-08-2017 11:30 AM Past
More Information

Crow River (SSC - Heritage Lodge)
Stearns Scout Camp
Friday 10-13-2017 7:00 PM to
Sunday 10-15-2017 11:30 AM Past
More Information

Southern Skies [old RH] (PSR -Lower Level)
Phillippo Scout Reservation
Friday 10-13-2017 7:00 PM to
Sunday 10-15-2017 11:30 AM Past
More Information